Güncel Aşırı spor vücudu erken yaşlandırıyor

1 hafta önce Ayaz tarafından eklendi. kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.

Zirve Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Cımbız, zayıflama ve fitness programları aadı altında yapılan sporların vücuda zarar verdiğini açıkladı. Açıklama da Sporu aşırı yapıldığında ve profesyonel sporlarla uğraşan insanların vücutlarının erken yaşlandığını vurguladı.

Cımbız, omurga problemi yaşamamak için uygun egzersiz programlarının yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Hareketsiz yaşam vücudumuz için ne kadar zararlıysa zayıflama ve fitness programları adı altında yapılan sporlar da en az hareketsiz yaşam kadar zararlı olabilir. Düzenli ancak vücudumuza zarar vermeyecek egzersizler yapmalıyız.” diye konuştu.

İskelet yapısında ortalama 600 kas bulunduğunu belirten Ali Cımbız, “Kasları ve eklemlerin etrafını saran fasia dediğimiz yapılar bulunmaktadır. Bu fasialar sayesinde vücudumuzdaki kaslar tek bir kasmış gibi hareket ederler. Bu nedenle yaptığımız en basit harekette bile yüzlerce kas çalışmaktadır. Kasların kuvvetini ve esnekliğini devam ettirebilmesi için günlük yaşamda devamlı hareket etmek zorundayız.” şeklinde konuştu.

Cımbız, yeterli hareket yapılmadığı zaman kasların zayıfladığını ve esnekliğini kaybederek sertleştiğini söyleyerek şöyle konuştu: “İnsanlar bu durumu daha çok kas ve eklem ağrısı olarak hissederler. Günlük yaşamda yaptığımız hareketler yeterli olmadığı durumlarda vücudumuzdaki kasların kuvvetini devam ettirmek için düzenli egzersiz programları uygulamamız gerekir. Kas kuvvetinde ve esnekliğinde bir azalma olması durumunda fizik tedavide görülen bir çok problem karşımıza gelmektedir.”

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.