mIRC SohbetmIRC Sohbet

mIRC Sohbet mIRC Chat ile konuşma yaparken her kullanıcı ile konuşmak istemeyebilirsiniz. Karşınızdaki kişinin yazdıkları ya da başka bir şeyden rahatsız olduğunuz zaman kullanıcıyı engelleyebilirsiniz. Küfürlü konuşmalar, kullanıcılar ile konuşmak istemediğiniz zaman özel görüşmeleri açma ve kapama sekmesini kullanabilirsiniz. Bu sekme sayesinde istediğiniz kullanıcılar ile konuşabilirsiniz. İster grup ister özel sohbetler yapabilirsiniz.

Eğer sunucu içinde yetkili olmanız halinde bazı özel komutları kullanma hakkınız da bulunacaktır. Bu haklar kişileri kanaldan atma, kullanıcıları uyarı verme, kullanıcıları banlama, bazı kullanıcıları süreli olarak kanaldan uzaklaştırma, uygun gördüğünüz kullanıcılara yetki verme ve yetki verdiğiniz kullanıcılardan yetkilerini de alabilme gibidir.

Eski popülerliğini günümüzde göstermese de kullanıcıları bulunmaktadır. Özellik ile ikinci milenyumda büyük bir ilgi gösterilmiştir ve yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Sanal iletişim kurulmasının ilk adımı olarak da nitelendirilebilir.

mIRC Chat Kurulum Aşamaları

İndirmek istediğiniz mIRC dosyasını bulmalısınız. Ardından mIRC dosyasını indirdikten sonra exe uzantılı dosyayı bulmalısınız. Bu dosyayı açarak uygulama kurulmaya başlanmaktadır. Kurulum işlemi yapılırken IRC icon Windows ve uygulamanın başlat menüsünde bulunan programlara eklenmesini istiyorsanız add icons’u seçmelisiniz. En son olarak OK butonuna basarak kurulum işlemi tamamlanmaktadır. Bu kısım sadece mIRC uygulamasının kurulma bölümüdür. Kurulan uygulama üzerinde yapılması gereken bazı ayarlar bulunmaktadır.

Ayarlama yapılmadan önce internet bağlantısı kontrol edilmelidir. Bir problem yok ise mIRC programına tıklayarak açınız. Açıldıktan sonra karşınıza gelen ekranda yapılması gereken ayarlar için bir Options Dialog yani seçenekler penceresi gelecektir. Gelen seçenekler perdesinde bulunan connect bölümü doldurulmalıdır. Bu bölümde gerçek adınız, takma ad(nick name), e-mail adresiniz ve alternatif bir ad girmeniz gerekmektedir.  Takma ad, sohbet esnasında kullanacağınız en fazla dokuz karakterden oluşmaktadır.

Şimdi yapmanız gereken ise yerel ülke ya da ülkesel bir IRC sunucusu seçmeniz gerekmektedir. Kurulum esnasında bir tane seçili IRC olmaktadır. Eğer bulunduğunuz IRC sunucusunu değiştirmek isterseniz connect başlığı altında bulunan servers bölümünden değiştirebilirsiniz. Sıra yerel bilgiler bölümünü doldurmaya gelmiştir. Bu bölümünde her yerin doldurulmasına gerek yoktur. Dikkat edilmesi gereken nokta ise On Connect, Always get bölümünde bulunan yerel bilgiler ve IP adresi kutularının işaretli olması gerekmektedir. Bu bölümler tamamlandıktan sonra alt bölümde adınızı aktifleştirmelisiniz. Aktifleştirme yapıldıktan sonra bağlı olduğunuz IRC sunucusuna girebilmek için connect to server butonuna basmalısınız. Ok  tuşuna basılması ile ayarlar tamamlanmış olmaktadır. Bu adımların sıra ile yaparak mIRC sohbet mIRC chat ile sohbet etmeye başlayabilirsiniz.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler


Popüler Yazılar


97 Defa
94 Defa
94 Defa