Güncel Saç derisi rahatsızlıkları nelerdir ne yapılmalıdır?

2 hafta önce Ayaz tarafından eklendi. kez görüntülendi. 0 yorum yapıldı.

Saç derisi problemleri hakkında ki problemleriniz için bir takım araştırmalar yaptım. Bu araştırmalar neticesinde, sizler için önemli olan bir takım sorunların cevaplarını paylaşmak istedim.

Saç derisindeki yaralar neden olur?

Saç derisinde yaralar bir çok nedene bağlı olarak görülebilir. Malezya dediğimiz bazı mantar elemanlarına bulunmasına bağlı olabilir, bunun dışında bir takım deri hastalıklarında yara görünümlü lezyonlar ve kepeklenmeler ortaya çıkabilir, Sedef hastalığında daha kalın kepeklenmeler tarzında görülebilir, bazende kızarıklık ve kepeklenme olmadan da kalın kepeklenme tarzında görülebilir. Bunların hepsi belli hastalıkların saç bulguları olabilir.

Yine bazı sistemik hastalıklar da kepeklenmeye yol açabilmektedir. Ayrıca sistemik hastalıklar saç dökülmesine de sebep olabilmektedir. Mantar, egzama ve sedef gibi hastalıklara bağlı olarak saç dökülmesi görülmez. Eğer saçlarınızda kepeklenmeler ve kızarıklar var ise bunlara saç dökülmesi de eşlik ediyorsa mutlaka bir hekime başvurmanız da yarar vardır.

Saç derisinde en çok görülen sorunlar nelerdir?

Saçlı deride, kepeklenme ve yağlanma sıklıkla görülen şikayetlerdir. Tabi ki bunun şiddeti kişiden kişiye değişiyor. Bazı insanlarda çok hafif ince kepek tarzında dökülmeler olabiliyor. Bu durum saçlı deride ki kuruluğa bağlı ve sonbahar aylarında ortaya çıkmaktadır.

Bazen de seboorik egzama dediğimiz saçlı derinin bir çeşit egmazasında ortaya çıkabilmektedir. Yine yüz , göğüs ve sırt bölgesinde görülebilen lezyonlarla beraber, saçlı deride kepeklenme ve bazen hafif kızarıklık yaralar şeklinde görülebiliyor. Seboroik egzama genelde stresle ilgili ve stresli dönemlerde ortama çıkma ihtimali çok yüksektir kişilerde.

Yine bunların dışında sedef hastalarında, özellikle saçlı deride kalın kepeklenme görülebiliyor. Bu durumlarda hekim tarafından kontrol edilmeli ve ona uygun tedaviye başlanmalıdır.

Google Aramaları

Benzer içerikler

Yapılan Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.